A legszebb konyhakertek programfelhívás

2014.03.05.

Medgyesegyháza város csatlakozva Kovács Szilvia ötletgazda (Karcag) által létrehozott „A legszebb konyhakertek” – Magyarország legszebb konyhakertjei országos programhoz - meghirdeti a helyi
„A legszebb konyhakertek” című programot/versenyt

A program célja: A lakosság ösztönzése arra, hogy saját, rokonai, vagy barátai udvarán, kertjében alakítson ki és termesszen maga és családja számára minél több konyhakerti zöldséget, gyümölcsöt.

A programban történő részvétel feltételei:

• az illető a programhoz önként kíván csatlakozni,
  • rendelkezik saját tulajdonú vagy számára megművelésre átengedett
  • balkonnal, kerttel, udvarral, telekkel, földterülettel, ahol
  • konyhakerti zöldségeket/gyümölcsöket termeszt.

Nevezési kategóriák:

• Balkon: Erkélyen kialakított
  • Mini: 10 – 50 m2
  • Normál: 50 m2 felett
  • Zátkert 1.: Zöldség
  • Zártkert 2.: Gyümölcsös
  • Zártkert 3.: Vegyes (zöldség és gyümölcs)
  • Közösségi: Csoportok, szervezetek által megművelt kertek

Jelentkezési határidő: 2014. április 15.

Jelentkezés módja: A Jelentkezési lap kitöltése és leadása

Jelentkezési lap kérhető és leadható:

• Medgyesegyháza Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatalában Juhász György programfelelősnél

Jelentkezhet: a balkon, kert, udvar, telek, földterület tulajdonosa, vagy annak megművelője.

Jelentkezéskor, illetve a verseny idején szívesen vesszünk fotók készítését a balkonról, kertről, mely segíti a bírálók munkáját. Az országos díjra jelöléshez ez elengedhetetlen lesz!

Elvárások és egyben a bírálat szempontjai:

1. A kertben minimum 5, az erkélyen/balkonon 5 edényben elhelyezett, 3 különböző konyhakerti növény termesztése történjen
  2. A növények megválasztása szabadon lehetséges, mindenki igényének megfelelően
  3. A megművelt terület legyen ötletesen kialakított, szép, megfelelően gondozott, gyommentes, és egyben hasznos
  4. A kert rendezett környezetben helyezkedjen el
  5. A megtermelt zöldségek/gyümölcsök minősége megfelelő legyen
  6. Vegyszerhasználat esetén kötelező a naprakészen, szabályosan vezetett Permetezési napló
  7. Előnyt élvez a komposztálás, a bio/öko módszerek alkalmazása és öntözés esetén a csatorna/esővíz használata
  8. Külön előnyt élvez, ha a kert madárbarát kert: található benne madáretető, madáritató, és madárodú. (A kertet madárbaráttá lehet minősíteni – de nem kötelező – a www.mme.hu oldalon található útmutatás alapján.)

Díjazás: Kategóriánként az első három helyezés és indokolt esetben különdíjak odaítélése a település szervezésében.

Országos díjazás: a programhoz kapcsolódó „Magyarország legszebb konyhakertje” díjra történő jelölésre, minden kategória első helyezettje lesz jogosult a helyi zsűri által tett külön ajánlás alapján.

Országos díj:

• Bronz kisplasztika – Györffy Sándor, Munkácsy és Magyar Örökségdíjas karcagi szobrászművész alkotása
  • Oklevél - Miniszteri aláírással,

melyet az Országos Eredményhirdetésen ünnepélyes keretek között Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter úr ad át Kovács Szilvia ötletgazdával a Vidékfejlesztési Minisztérium Darányi Ignác termében.

A kertek megtekintése: 2 alkalommal legkésőbb augusztus 31-ig történik előzetes időpont egyeztetés alapján.

Eredményhirdetés: 2014. október 15.

Várjuk minden zöldség/gyümölcs termesztő kertművelő jelentkezését!

Medgyesegyháza, 2014. március 5

Ruck Márton