Tájékoztató

2015.03.09.

TÁJÉKOZTATÓ

a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényről.
2015. március 15-én hatályba lép a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény.

A törvény úgy rendelkezik, hogy üzlet kiskereskedelmi napokon 6 óra és 22 óra között tarthat nyitva, vasárnap és munkaszüneti napokon zárva tart. A törvény meghatározza az ettől eltérő napokat:

Az üzletek

• adventi vasárnapokon 6 óra és 22 óra között tarthatnak nyitva,
  • december 24-én és december 31-én 6 óra és 12 óra között tarthatnak nyitva,
  • valamint minden naptári év tetszőlegesen megjelölt egy vasárnapján 6 óra és 22 óra között tarthatnak nyitva

Kedvezményezett üzletek:

• a kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő üzlet kiskereskedelmi napokon 5.00-22.00 óra között, vasárnap és munkaszüneti napokon 5.00-12.00 óra között nyitva tarthat,
  • újságot árusító üzlet, valamint virágot árusító üzlet vasárnap és munkaszüneti napokon 6.00-12.00 óra között tarthat nyitva,
  • sportlétesítményekben üzemelő üzletek vasárnap és munkaszüneti napokon a sportrendezvények ideje alatt nyitva tarthatnak

Az az üzlet, amelynek árusítótere a 200 négyzetmétert nem haladja meg, az általános zárva-tartási időszakban is nyitva tarthat, ha az általános zárva-tartási időszakban kizárólag az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, egyéni cég tagja, vagy gazdasági társaság legalább 1/5 tulajdoni résszel bíró természetes személy tagja maga, vagy az előbbiekben felsoroltak segítő családtagja folytatja a kereskedelmi tevékenységet. (segítő családtag: a házastárs, az egyenes-ágbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek,az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő valamint a testvér).

A törvény hatálya nem terjed ki:

• a gyógyszertárak nyitva tartására,
  • a nemzetközi közforgalmú repülőtéren kialakított üzlet nyitva tartására,
  • a közforgalmú vasúti és autóbusz pályaudvarok területén kialakított üzlet nyitva tartására,
  • a büntetés-végrehajtási intézetek területén történő kereskedelmi tevékenységre;
  • az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvényben meghatározott egészségügyi intézmények területén történő kereskedelmi tevékenységre;
  • a piacon, továbbá helyi termelői piacon folytatott kereskedelmi tevékenységre;
  • a vásárokon folytatott kereskedelmi tevékenységre.
  • az üzemanyagtöltő-állomások nyitva tartására;
  • a katonai objektumokon belül folytatott kereskedelmi tevékenységre;
  • a kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységre;
  • a szálláshelyen végzett kereskedelmi tevékenységre;
  • a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató tevékenységre;
  • a vendéglátásra;
  • a világörökségi területen található üzletekre,
  • valamint a kulturális tevékenységet és a fürdő szolgáltatást kiszolgáló kereskedelmi tevékenységre.

A törvényben foglaltak megtartását a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi, és be nem tartása esetén szankcionálja.

Az adventi napokra és a tetszőlegesen meghatározott egy napra vonatkozó nyitvatartási szándékot az érintett időpont előtt 15 nappal be kell jelenteni a Medgyesegyházi Polgármesteri Hivatalnál (5666 Medgyesegyháza, Kossuth tér 1.).

Az engedélyezett napokon történő nyitva tartásra bejelentésére szolgáló nyomtatvány letölthető innen, illetve beszerezhető a Polgármesteri Hivatalban. A bejelentés illetékmentes.

Hasonlóképpen külön nyomtatványon jelenthető be a Medgyesegyháza területén jelenleg vasárnap is nyitva tartó üzletek – fenti törvény kapcsán – megváltozott nyitva tartási ideje. A bejelentésre szolgáló nyomtatvány leölthető innen, illetve beszerezhető a Polgármesteri Hivatalban. A bejelentés illetékmentes.
Kérem, hogy a törvény hatálya alá tartozó, érintett üzletek a fentieknek megfelelően szíveskedjenek eljárni.

Liker János
aljegyző