Járavize - Valea Ierii (Román Köztársaság)

A Gyalui-havasok keleti részén, Kolozsvártól 55 km-re délnyugatra fekvő kis települést magyarul először 1888-ban, Hesdát-Járavize telep alakban említették. Mind román, mind azzal azonos jelentésű magyar neve a Jára-patakra utal, amelynek felső folyásánál fekszik. Kezdetben fűrésztelep volt. 1920 után önállósult és vált külön Hesdáttól. 1855-ben épült fatemploma 2009. januárjában leégett. 2002-ben a 742 lakosából 729 volt román és 10 magyar nemzetiségű. Vallás tekintetében az ortodox dominál.

forrás wikipedia

Testvér települési kapcsolatunk

Medgyesegyháza és Járavize 2003-ban kétoldalú egyezménnyel létesített testvér települési kapcsolatot. Az együttműködés területei: kultúra, hagyományápolás, oktatás, gazdaság, turizmus és környezetvédelem. Az elmúlt nyolc év kapcsolatai kölcsönösen előnyösnek bizonyultak. A két település Önkormányzati vezetői, képviselői, civil szervezetei és vállalkozói az elmúlt években szoros együttműködést alakítottak ki. A két település általános iskolás tanulói rendszeres nyári cseretáborozáson vesznek részt, ahol elsajátítják egymás nyelvét, kultúráját, hagyományait. Rendszeresek a közös kulturális rendezvények és sportversenyek.